reklama

Na potulkách severo-východným Maďarskom (časť prvá)

Koncom letného semestra sa každému študentovi geografie ponúka šanca absolvovať zahraničnú exkurziu. Spolu so študentmi učiteľských odborov geografie, geoinformatikmi a hŕstkou študentov zo zahraničia, ktorí študujú na Univerzite Palackého v Olomouci pod programom ERASMUS sme sa vydali na poznávací zájazd do Maďarska a ukrajinského Užhorodu. Bližšie si predstavíme dva významné národné parky a navštívené miesta pri ceste za nimi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Aggteleki nemzeti park
Aggteleki nemzeti park (zdroj: http://anp.nemzetipark.gov.hu/)

Slovensko-maďarským hraničným priechodom Domica-Aggtelek sme sa v ranných hodinách dostali na územie Maďarska. Keďže sa obidve krajiny nachádzajú v schengenskom priestore, prechod opustenou budovou hraničného priechodu prebehol bez akéhokoľvek zastavenia. Dvojjazyčné názvy zo slovenskej strany pohraničia sa zmenili na pomenovania čisto maďarské. Rýchlokurz maďarčiny v autobuse sotva stačil na osvojenie si základných fráz a fonetiky.

Po pár sto metroch od hranice sme sa ocitli pri najväčšej atrakcii Aggteleckého krasu - jaskyni Baradla.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Národný park Aggtelek je rozsiahla krasová oblasť, ktorá je pokračovaním Slovenského krasu. V roku 1995 sa stal súčasťou Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Návštevu jaskyne sme si vopred dohodli spolu s česky hovoriacim sprievodcom. Pri kupovaní vstupeniek sme sa však dozvedeli, že o nás nič nevedia a podľa ich plánovača vo forme stolného kalendára sme mali prísť o týždeň neskôr. Neostávalo nam nič iné, iba sa vybrať s maďarsky hovoriacim sprievodcom a anglickou brožúrou na vyše hodinovú prehliadku jaskyne, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie nielen v tejto oblasti, ale aj v celej Maďarskej republike.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Sprístupnená bola od roku 1920 a elektrifikácia sprístupnenej časti bola zavedená v roku 1935. Tento unikátny jaskynný systém o dĺžke necelých 25 km je prepojený s jaskyňou Domica na Slovensku.

Obrázok blogu

V ponuke mali 3 typy okruhov prehliadky jaskyne. Takzvaný "krátky okruh" , ktorý sme absolvovali, bola približne hodinová túra na úseku 1 km a krátke počúvanie hudby v Koncertnej sieni. Na "dlhý okruh" (5h - 6,7 km) a "špeciálny okruh" (maď. retek-ági) je potrebné byť starší ako 10 a 14 rokov a vypožičiať si výstroj za symbolických 1000 HUF. Vstupné do jaskyne sa pohybuje v rozmedzí od 2000HUF až po 7000 HUF v závislosti od toho,ktorý okruh si vyberiete.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Už po pár metroch po vstupe nám jaskyňa začala dávať najavo, kto je tam pánom. Vápencových útvarov z obdobia triasu pribúdalo a rovnako tak aj veľkosť jednotlivých siení, ktorých výška dosahovala miestami úctihodných 80 m.

Obrázok blogu

Narozdiel od slovenských jaskýň, s ktorými mám skúsenosti, ma potešil fakt, že fotenie v priestoroch jaskyne bolo bezplatné. Maďari krasovým útvarom a zátišiam priradili rôzne mená a názvy. Počas celej trasy jaskyňou nás sprevádzali aj ligotavé jazierka, v ktorých som márne hľadal malého mloka Axolotla mexického. Tento malý živočích dýcha žiabrami a dožíva sa až 25 rokov. Možno ho pri návšteve tejto jaskyne uvidíte práve vy. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Axelotl mexický

Obrázok blogu

Minerály prítomné vo vápencovom masíve okysličujú a sfarbujú kvaple. Vďaka železu dostávajú odtiene žltej, ružovej až červenej farby ako je to vidieť na tejto fotografii približne 1,5 m vysokého stalagmitu.

Obrázok blogu

Vrcholom celej prehliadky bola monumentálna Koncertná sieň, v ktorej pre nás pripravili krátke hudobné a svetelné predstavenie, ktoré neohromilo iba nás, ale aj spiacich netopierov, o ktorých v jaskyni Baradla nieje núdza.

Obrázok blogu

Z informačného letáku som sa dozvedel, že túto sieň je možné prenajať na príležitosť sobáša za 50 000 HUF. V jaskyni sa liečia problémy dýchacieho ústrojenstva, čo napokon pocítite na vlastnej koži pri východe z jaskyne.

Z Národného parku Aggtelek sme sa presunuli smerom na juh pozdĺž rieky Sajó až do tretieho najväčšieho mesta Maďarska - Miškova (maď. Miskolc). Mesto má takmer 180 tisíc obyvateľov a je centrom Boršodsko - abovsko - zemplínskej župy.

V popoludňajších hodinách mesto žilo čulým ruchom a zaparkovať náš autobus v pomerne úzskych uličkách centra bolo obtiažne. Prehliadku mesta sme začali na Námestí republiky, z ktorého sme sa centrom mesta chceli dostať na vyhliadkovú vežu nad mestom.

Obrázok blogu

Maďarský patriotizmus až nacionalizmus vomne zanechal hlboký dojem, pretože z drvivej väčšiny budov viali maďarské vlajky. Bohužiaľ, niektorí maďari dodnes hrdo nosia tričká a nálepky na autách s obrysom územia bývalého veľkého Uhorska, na ktorom Slovenskom prechádza červený pás maďarskej vlajky.

Hlavným námestím sa premávali historické električky, ktoré sa stali terčom našich fotoaparátov.

Obrázok blogu

Dlhou uličkou v centre ktorej sa hrdo týčila do výšky socha Lajosa Kossutha sme sa dostali až ku gotickému kalvínskemu kostolíku so zvonicou, od ktorého sme približne pól hodiny stúpali na vrchol kopca Avas, kde bola spomínaná rozhľadňa a TV vysielač s 52 m vysokou rozhľadňou, z ktorej sme mali výhľad na mesto ako na dlani.

 Lajos Kossuth

Obrázok blogu

 Miskolc

Obrázok blogu

Z Miškova sme sa vydali na 62,5 km dlhý úsek do dedinky Hortobágy, ktorá je vstupnou bránou do Národného parku Hortobágy, ale o tom až v ďalšej časti.

Boris Lach

Boris Lach

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študujem učiteľstvo predmetov geografia - anglický jazyk a literatuúra na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Zoznam autorových rubrík:  na cestáchSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu